Jdi na obsah Jdi na menu
 


SPEED/POWER metal

7. 2. 2007

Speed metal vznikl koncem osmdesátých let 20. století z heavy metalu, pod vlivem skupin Iron Maiden či Accept a patří k nejmelodičtějším metalovým stylům. Jeho charakteristickým znakem je vysoký melodický mužský zpěv. Zřejmě první speedmetalovou skupinou je Helloween z Německa. Po odchodu zpěváka a kytaristy Kaie Hansena vznikla další formace Gamma Ray. Samostatnou kapitolou je kapela Blind Guardian, jejíž první album vyšlo v roce 1988. Zpočátku totiž hrála speed metal ne nepodobný stylu Helloween, ale postupně si vytvářela svůj vlastní styl, pro který je škatulka speed/power Metal příliš těsná.

Ve Spojených Státech jsou za zakladatele power metalu považovány skupiny Savatage, Queensryche a Manowar. V devadesátých letech začala hrát speed/power Metal německá skupina Grave Digger, která do té doby hrála britský Heavy Metal.

V posledních letech je velmi silná i finská speedmetalová scéna, jejímiž zástupci jsou Stratovarius či Sonata Arctica i spíše atmosféričtí Nightwish.

Z českých skupin speed a power Metal hrají např.: Nemesis z Brna nebo Power 5 z Brumova. S příměsí gothic hraje ostravská Salamandra. Většina speedmetalových skupin je zároveň považována za powermetalové.